На 2 юни, в деня за почит към загиналите за свободата и независимостта на България, на историческия площад "20 април" в Копривщица бе открита възпоменателна морена в памет на копривщенци участници в Ботевата чета. Това стана точно в 12 часа под воя на сирените и въпреки проливния дъжд, изсипал се над града. Лентата официално бе прерязана от директора на СУ „Любен Каравелов“ Бойка Дюлгярова и членовете на клуб "Традиция" Донко Мрънков и Пепо Матеев.
Идеята възниква в разговор с копривщенската учителка Райна Тотева и е осъществена от Община Копривщица, клуб "Традиция" и Дирекция на музеите. На морената са изписани имената на Бойко Стоянов Толинов, който загива на 18 май 1876 г. и гробът му е неизвестен. Другият участник е Димитър Векилов. Той е по-малкият брат на Евлампия Векилова, учителката ушила знамето на копривщенските въстаници. Въпреки, че е заловен и измъчван, успява да избяга и дочаква свободата като опълченец на Шипка. След Освобождението Димитър Векилов живее е Пещера.
На събитие присъстваха още ученици, учители, служители на Дирекция на музеите, граждани.






