Инициативен комитет от с.Карлиево, съставен от Наталия Ангелова, Надка Димитрова и Атанас Атанасов, през месец август внесе в деловодството на община Златица искане за започване на процедура за провеждане на референдум за отделянето на село Карлиево от юрисдикцията на община Златица и преминаването му към община Челопеч.
На 10 септември в читалищния салон на село Карлиево се проведе среща с жителите му за обсъждане на намеренията за провеждане на референдум. Присъстваха кметът на община Златица Магдалена Иванова, председателят на ОбС-Златица Димитринка Савовска, общинските съветници Герасимова и Димитров, кметският наместник Ненко Миндилов и около 40-50 жители на селото. Гости на срещата бяха кметът на община Челопеч Алекси Кесяков и председателят на ОбС-Челопеч Николай Николов.
Срещата беше открита от Димитринка Савовска, която даде думата на представителите на инициативния комитет да изложат мотивите си за искането за провеждане на референдум. Надка Димитрова и Наталия Ангелова заявиха, че повод за искането им за отделяне от община Златица са множество недобре уредени въпроси като проблеми с водата и канализацията на селото, слабото финансиране на културни мероприятия, по-лошите условия за бизнес в селото, както и по-добрите социални пакети за болни и социално слаби в Челопеч, по-ниските данъци и такси, осигурените безплатни здравни грижи, помощи за новородени деца, екскурзии за пенсионери и други.
Кметът Магдалена Иванова оспори повечето от изложените мотиви, давайки примери за ниските данъци, асфалтираните улици в селото, сменения водопровод, новия пенсионерски клуб и други придобивки, направени от община Златица в последните години. Тя изрази разочарованието си от намеренията на карлиевчани за отделяне от община Златица.
Дискусията продължи с множество въпроси към кмета Магдалена Иванова и отговорите й. В края на срещата думата беше дадена и на кмета на община Челопеч Алекси Кесяков. Той благодари на инициативния комитет от Карлиево за това, че имат такова високо доверие в ръководството и администрацията на община Челопеч. Кесяков заяви, че ако карлиевчани решат след референдум да преминат към община Челопеч – те ще бъдат приети и промяна в селото ще има, но ги предупреди да нямат очаквания за водопад от финансови облаги. Кметът също предупреди, че в община Челопеч има множество правила, които наистина се спазват и ако карлиевчани станат част от общината, всички тези правила ще трябва да се спазват и от тях.
Срещата завърши с уговорката, че предстоят още срещи, дискусии и много организационна работа до провеждането на референдум.